Druk 3D w TV? Ale jak, gdzie, kiedy? Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że trójwymiarowy druk występuje w dzisiejszych czasach w na prawdę wielu dziedzinach, w tym także w branży filmowców. Ta technologia rozwija się dynamicznie i zmienia świat dookoła nas. Kiedyś nawet nie myślano o tym, że jest coś takiego, jak druk trójwymiarowy, a teraz stosuje się go w wielu filmach i serialach. Wielu artystów, czyli reżyserów filmowych przenosi druk 3D na światowe ekrany, na światowe hity filmowe. A my nawet o tym nie wiemy.
Dlatego też warto zapoznać się z naszym poniższym artykułem. Znajdziecie tu wiele ciekawostek, przydatnych informacji, a także takich, którymi możemy zaszpanować przed znajomymi. Specjalnie dla Was poszukaliśmy dziedziny, gdzie występuje druk 3D w TV. Zastosowanie jest bardzo szerokie i bardzo powszechne, ale przekonajcie się o ty sami. Zapraszamy do lektury!
Jak działa druk 3D w TV?
Druk 3D w TV to nowoczesna technologia wydruku trójwymiarowego poszczególnych elementów. Sam druk oznacza, że mamy specjalną drukarkę 3D, w której stosowane są specjalne filamenty. Są one dobierane pod względem trwałości, plastyczności czy temperatury topnienia.
Należy też przygotować projekt, którego wzór znajdziemy albo w internecie, już gotowy, albo sami go stworzymy poprzez specjalny program graficzny. Druk 3D w TV wykorzystywany jest do tworzenia elementów dekoracyjnych filmu. Ich wielkość zależna jest od pola wydruku, pola roboczego w maszynie.
Wykorzystanie druku 3D w TV
Druk 3D w TV wykorzystywany jest w wielu dziedzinach związanych z telewizja, wiąże się to z kinem, telewizją rozrywkową w domu, chodzi nam o filmy czy seriale także. Ale również jest to powiązanie ze strojami bohaterów i ich akcesoriami. Zobaczcie zatem, jakie jest wykorzystanie druku 3D w TV, na przykładzie tych gałęzi branży filmowej:
- kino,
- telewizja (filmy oraz seriale),
- odzież.
Druk 3D w TV w produkcji kinowej
Druk 3D w TV występuje w dużej mierze w projekcjach kinowych. Jednym z takich przykładowy jest wielki hit kina, stary film o nazwie Jurassic Park III z 2001 roku. Tak! Już wtedy zastosowano drukarkę 3D do zrobienia akcesoriów filmowych. W tym filmie można zobaczyć zastosowanie druku trójwymiarowego w formie prototypowania. Jeden z asystentów tworzy rezonator welociraptora. Rezonator to narząd wzmacniający i modulujący głos w anatomii dinozaurów. Wpływa choćby na jego barwę. Wydruk miał służyć do porozumiewania się z dinozaurem żyjącym na wyspie.
Sprawdź: Telewizor 50 cali 100Hz
Innym przykładem druku 3D w TV, a dokładniej w wersji kinowej jest Skyfall z 2012 roku. Oczywiście znany i rozpoznawalny agent 007 czyli James Bond posiada swój słynny samochód Aston Martin DB5. To jego pierwszy samochód, jednak w tej części musi spłonąć. I oczywiście nikt nie pozwolił by sobie na zniszczenie oryginału. Musiała więc powstać kopia. I powstała z druku trójwymiarowego dzięki drukarce 3D. Został on złożony aż z 18 części i było trzykrotnie mniejsze od oryginału. Jednak na ekranie nikt nie zauważył. Detale były identycznie odwzorowane i dobrze spełnił swoją rolę.
Warto jednak wspomnieć, że druk 3D w TV, a konkretniej w wersjach kinowych powstał już wiele lat temu, a dokładniej w 1987 roku, kiedy to powstał film Star Trek. Występuje tam urządzenie Replikator, które mogło stworzyć różnego rodzaju obiekty, w tym także posiłki. Jak działał ten gadżet. Otóż uważane za inteligentne urządzenie, ta drukarka przestawiała cząsteczki subatomowe w celu syntezy obiektów. Wystarczyło wypowiedzieć obiekt, który chcemy stworzyć. Oczywiście nie jest to dokładnie taka drukarka 3D jak dziś, jednak był to fajny pomysł, które jak na tamte czasy, robił wrażenie.
Film, o którym nie sposób zapomnieć, to Piąty element z 1997 roku, który jest uważany za mocno futurystyczny, jednak przyciąga dużą uwagę krytyków filmowych, jak i samych widzów. To wizjonerska potęga wykorzystywania biodrukarki 3D. W tym filmie powstaje Leeloo, za pomocą specjalnego tusza do tworzenia kości i skóry. Oczywiście nie da się obecnie stworzyć człowieka z drukarki 3D, jednak jak już wspominaliśmy, jest to bardzo wizjonerski film przyszłości. Jednak już w naszych czasach jest prawdą, że tworzone są wydruki z syntetycznych tkanek ludzkich.
Druk 3D w TV w produkcji programów telewizyjnych
Jednym z programów telewizyjnych, gdzie wykorzystano druk 3D jest program Lost in space z 2018 roku. To właśnie tu drukarka trójwymiarowa odgrywa ważną rolę w codziennym życiu i funkcjonowaniu bohaterów. Ta technologia wykorzystywana jest w wielu sytuacjach, do tworzenia różnych przedmiotów.
W telewizji ostatnimi czasy często puszczany jest fim Ocean’s 8, gdzie gra Sandra Bullock oraz Cate Blanchett. Po krótce fabuła filmu polega na tym, że planują one ucieczkę z naszyjnikiem wartym miliony, tworząc i podkładając jego replikę. Wszystkie osoby w to zaangażowane stosują okulary z wbudowanym czytnikiem 3D, aby zeskanować naszyjnik, jego budowę, wygląd, itd. Zaawansowane okulary skanują tak na prawdę dowolny obiekt i dane przesyłane są do chmury. Gdy dane są już dostarczone w 100%, drukarka 3D zaczyna proces wydruku.
Zapewne każdy z nas kojarzy serial Sherlock Holmes. Przejdźmy do najnowszej wersji, współczesności, gdzie główny bohater żyje w Nowym Jorku. Jest on detektywem, który bada zbrodnie dokonaną za pomocą wydrukowanej trójwymiarowej broni. I tonie jedyny serial kryminalny, gdzie zostaje użyty druk 3D w TV. Jedna z najbardziej znanych produkcji kryminalnych to serial CSI. Tu również wykorzystano motyw wydrukowanej broni palnej z drukarki trójwymiarowej. Pokazano tu choćby problem prawny, jaki niosą za sobą brań z druku 3 D a przepisy prawa karnego.
Druk 3D w TV w produkcji kostiumów
Druk 3D w TV to także gadżet związany z tworzeniem kostiumów filmowych. Jednym z ciekawszych przykładów jest znany i charakterystyczny kostium Tonego Starka w filmie Iron Man 2. Cały proces był dość skomplikowany, choć trzeba przyznać, ze ostatecznie robi robotę i wrażenie. Tony Stark to bohater filmowy, który ratuje świat w zbroi. Początkowo została ona wykonana w mniejszych częściach z druku trójwymiarowego, następnie pomalowana na czerwono i złoto, a następnie złożona w całość. Strój wygląda na prawdę świetnie, prezentuje się bardzo profesjonalnie i zachwyca widzów swoim blaskiem oraz mocami.
Druk 3D w TV został też wykorzystany do stworzenia rekwizytów w filmie Harry Potter czy Gwiezdne wojny. Wiele tychże elementów, które tam występują stworzone zostały przy pomocy trójwymiarowego wydruku, jak choćby statki kosmiczne, kostiumy czy różdżki. A także broń i blaszani przyjaciele bohaterów. Wiele filmów science-fiction korzysta z tego rozwiązania, jako bardziej efektowne i łatwiejsze w powstaniu.
Druk 3D w TV – opinie
Druk 3D w TV? Czy Waszym zdaniem to prawda? Może znacie jeszcze jakieś filmy czy inne produkcje filmowe, gdzie wykorzystuje się drukarki 3D? Takie które nie pojawiły się w naszym artykule? Albo sami korzystacie z drukarek trójwymiarowych? I chcecie coś więcej dodać na ten temat? Niezależnie od tego, z czym chcecie się z nami podzielić, czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!
2024-09-10 21:37:41